Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z dziećmi
Terytorialność
Drentse patrijshond to niezwykle rzadka rasa pochodząca z Holandii należąca do grupy wyżłów i seterów. Pochodzi prawdopodobnie z tej samej linii co spaniele i setery, a co za tym idzie, odziedziczył razem z nimi dobrze rozwinięty instynkt łowiecki. Ten średniej wielkości, mocno zbudowany i szybki pies był używany do polowań na bażanty, króliki i kuropatwy. Po holendersku jego nazwa oznacza pies na kuropatwy, co dokładnie wskazuje zastosowanie tych psów.
Aktywność
Chęć do zabawy
Inteligencja
Łatwość szkolenia
Linienie
Kontakty z innymi psami
Kontakty z dziećmi
Terytorialność
Drentse patrijshond jest harmonijnie zbudowany, dobrze umięśniony ale smukły jednocześnie. Jego silna sylwetka pozwala mu osiągnąć wysokie prędkości niezbędne dla psa myśliwskiego. Jego tułów jest nieco dłuższy od wysokości w kłębie. Oczy są szeroko rozstawione, średniej wielkości i owalne, koloru mahoniu. Mają inteligentny i łagodny wyraz. Uszy wysoko osadzone, opadają, ściśle przylegając do policzków, nie tworzą zagięcia. Ogon dość wysoko osadzony, sięga stawu skokowego.
Drentse patrijshond to pies, który odnajdzie się zarówno w gronie rodzinnym, jak i jako pies pracujący, pomagający przy polowaniach. Jako pies myśliwski ma bardzo dużą ptzrebę ruchu, dlatego przyszły opiekun musi brać to pod uwagę. Generalnie jest to pies o bardzo miłym usposobieniu. Jeśli zostaną zaspokojone jego potrzeby ruchu, chętnie będzie wylegiwał się na kanapie ze swoim opiekunem. Lubi zabawę i jest opiekuńczy do dzieci – nie należy jednak zostawiać psa i dzieci bez nadzoru.
Z racji swojego silnego instynktu łowieckiego mieszkanie z kotem czy innymi mniejszymi zwierzętami pod jednym dachem może być kłopotliwe. Znacznie łatwiejsze jest wprowadzenie do domu szczeniaka przy już zamieszkującym w nim kocie – tak by mały Drentse patrijshond przyzwyczaił się do obecności kota od najmłodszych chwil.
Psy te z reguły dobrze dogadują się z innymi psimi kumplami – są przyzwyczajone do polowań w grupie i raczej nie tworzą konfliktów.
Drentse patrijshond żyje ok. 12-14 lat.
Są to wytrzymałe, cieszące się dobrym zdrowiem psy. Z racji klapniętych uszu zdarzają się przypadki zapalenia uch środkowego, dlatego należy pilnować w przypadku zamoczenia uszu by dobrze wyschły – w tym celu można wywinąć je do góry na pewien czas. Drentse patrijshond jest odporny na zimno dzięki swojej gęstej okrywie włosowej. W czasie dużych upałów należy ograniczyć mu wysiłek fizyczny i zachęcać do przebywania w cieniu i picia dużej ilości wody.
U tych psów może występować również wrodzona dysplazja stawów biodrowych. Jako psy myśliwskie są również narażone na zranienia i kontuzje podczas polowań – jeśli są w tym celu użytkowane.
Pielęgnacja Drentse patrijshonda nie jest ciężka – wystarczy kilka razy w tygodniu przeczesać włos by zapobiegać jego kołtunieniu i usunąć martwe włosy. Należy również kontrolować stan pazurów i regularnie w razie potrzeby je przycinać, by zapobiec powstawaniu wad postawy. Zbyt długie pazury opierające się o podłoże wymuszają na psie wykrzywianie łapek pod nienaturalnym kątem co powoduje ból i przyczynia się do rozwijania zwyrodnień stawów. Nie wolno zapominać o regularnym czyszczeniu rębów, by ograniczyć odkładanie się kamienia nazębnego.
Bardzo ważne jest, by nauczyć takich zabiegów pielęgnacyjnych psa od początku przebywania w naszym domu. Zrozumie, że to nic strasznego i jako dorosły pies będzie łatwiejszy w obsłudze czy to w domu czy w gabinecie weterynaryjnym.
Drentse patrijshond ma skłonność do nadwagi, dlatego należy pamiętać o dokładnym wyliczaniu dawki pokarmowej przy codziennym żywieniu. Karma dla tego aktywnego psa powinna być wysokiej jakości pełnoporcjowa. Powinniśmy unikać karm które mają w swoim składzie zboża – składają się one z węglowodanów, które przyczyniają się do tycia, a jak już wiadomo, Drentse patrijshond ma skłonność do przybierania na wadze.
Jeżeli właścicielowi zależy na własnoręcznym doborze składników diety dla swojego psa, może zdecydować się na dietę BARF. Jest to dieta przygotowywana w domu z własnoręcznie dobranych składników takich jak: surowe mięso, warzywa, owoce i suplementy. Przygotowując taką dietę, opiekun jest pewny co trafia do miski psa oraz z jakiego jest źródła. Ułatwia ona także dietę eliminacyjną w przypadku alergii, jest również bardzo smaczna. Należy jednak pamiętać, że taka forma żywienia wymaga bardzo dużej wiedzy i przygotowania ze strony właściciela. Aby mieć pewność, że przygotowywane posiłki są odpowiednio zbilansowane, zachęcam do skorzystania z pomocy psiego dietetyka. BARF nie może być tworzony „na oko”, ponieważ doprowadzi do nadmiarów lub niedoborów składników pokarmowych, a to w konsekwencji odbije się poważnie na zdrowiu psa. Miesięczne utrzymanie Drentse patrijshonda to ok. 200-400 zł w zależności od formy żywienia.
Psy te chętnie współpracują z człowiekiem, dlatego szkolenie tych psów nie będzie stanowiło problemu, jeśli będzie prowadzone stanowczo i konsekwentnie. Należy stosować jedynie pozytywne metody szkoleniowe, chwaląc i nagradzając za prawidłowe zachowanie. Ten pies idealnie nada się również do psich sportów, takich jak agility oraz nosework. Nosework wymaga od Drentse patrijshonda dużego skupienia podczas pracy węchowej, dlatego jest idealną formą zmęczenia psychicznego.
Drentse patrijshond mają bardzo silnie rozwinięty instynkt łowiecki, dlatego idealnie będą nadawać się jako psy tropiące. Aby prawidłowo je zmęczyć, dobrym sposobem będzie nosework i zabawy z węszeniem. Należy pamiętać że najważniejszą komendą jest przywołanie, dlatego on szczeniaka należy uczyć psa komendy „do mnie”.
Przed kupnem szczeniaka należy dokładnie sprawdzić wiarygodność hodowli z której chcemy kupić psa. Powinna być ona zrzeszona w FCI, dzięki temu mamy pewność że zwierzęta z niej pochodzące są odpowiednio traktowane i zadbane – ponieważ takie są nałożone regulacje przez związki kynologiczne. Kupując psa za połowę ceny, bez rodowodu czy metryki, przyczyniamy się do rozwoju pseudohodowli, która jest nielegalnie funkcjonującą fabryką rozpłodową psów. Suczki najczęściej kryte są tam co cieczkę, nie mają możliwości odpoczynku po ciąży, a szczeniaki wydawane są do nowych domów bez aktualnych szczepień i odrobaczeń.
Jeśli nie chcesz wydawać tysięcy na szczeniaka, rozglądnij się w lokalnych schroniskach lub grupach społecznościowych, w których ogłaszane są psy w typie rasy do adopcji za darmo.
Psy te dostępne są prawopodobnie tylko w Holandii, z racji tego średnia cena za szczeniaka z hodowli FCI jest nieznana.
Rasa powstała w XVI wieku, jej przodkami są psy pochodzące z Hiszpanii, nazywane spioenen lub spaniolen, które w Holandii przyjęły nazwę patrijshond. Hodowano ją głównie w prowincji Drente. Oficjalny wpis do księgi hodowlanej pochodzi z 1943 roku. Rasa ta jest ściśle powiązana z małym münsterländerem i spanielem francuskim.
Drentse patrijshond są zdecydowanie dla osób aktywnych, gotowych na kilkugodzinne spacery i współpracę z psem w celu zmęczenia fizycznego i psychicznego. Nadają się do rodzin z dziećmi, ale mogą gonić koty i inną zwierzynę taką jak kury i inne ptactwo.
Obowiązkowo należy zapewnić Drentse patrijshond ok 2-3 godzin spaceru dziennie. Jest więc dla osób, które chętnie wyjdą z domu i będą miały czas na rzetelne, konsekwentne prowadzenie tego wspaniałego psa.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl